انحراف تیغه بینی

دکتر محسن زارعی – متخصص گوش و حلق و بینی

انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی بر ظاهر بینی تاثیری نمی گذارد زیرا کجی تیغه بینی در قسمت داخلی بینی است .

تیغه بینی دیواره ای است که فضای داخل بینی را به دو حفره مجزای راست و چپ تقسیم می کند .تیغه بینی از دو قسمت تشکیل شده است ،قسمت پایینی این تیغه غضروفی است و قسمت بالایی استخوانی .

انحراف-تیغه-بینی

تیغه بینی معمولا تا رسیدن سن بلوغ همانند دیگر اجزای اسکلتی به رشد ادامه می دهد.

در نتیجه بنا به هر دلیلی اگراین مراکز استخوان سازی کمتر و یا بیشتر از حد طبیعی رشد کند ،تیغه بینی ممکن است از وسط منحرف شود .

در صورت وارد آمدن ضربه به بینی ،تیغه میانی بینی نیز می تواند موجب انحراف بینی شود.

علائم انحراف تیغه بینی

انحراف تیغه بینی در بیماران سبب گرفتگی مجراهای بینی می شود .این امر نیز باعث بروز مشکلات تنفسی ،خرخر،کاهش حس بویایی،خشکی بینی و…می شود.

آیا راهی برای درمان انحراف تیغه بینی وجود دارد ؟

در مورد ،انحراف تیغه بینی نمی توان گفت که با مصرف دارو یا پیشگیری قابل درمان است ،البته نا گفته نماند که در موارد خفیف از برخی داروها کمک گرفته می شود مثل اسپری های مرطوب کننده .در موارد شدید نیاز به جراحی سیتوپلاستی در بیمار است .

تشخیص انحراف تیغه بینی

برای تشخیص انحراف تیغه بینی ابتدا متخصص شروع به معاینه می کند . و در صورت نیاز و تشخیص پزشک بیمارباید آندوسکوپی بینی یا سی تی اسکن انجام دهد.انجام آندوسکوپی بینی در مطب و به صورت سرپایی انجام می شود.

روش انجام جراحی انحراف تیغه بینی

برای جراحی انحراف تیغه بینی ابتدا جراح بینی برش های کوچکی در قسمت های دارای انحراف می زند ،استخوان و یا غضروف تیغه بینی برداشته و اصلاح می شود .در این جراحی به طور هم زمان جراحی سینوس نیز انجام می شود .در این روش آندوسکوپیک برای اصلاح مناطق دچار انحراف بینی استفاده می شود. در برخی موارد شاخک های بینی باید درمان شود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر محسن زارعی جراح بینی

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 + هشت =

Call Now Button