بعد از عمل بینی چه بخوریم

بعد از عمل بینی چه بخوریم

دروان نقاهت بعد از عمل بینی ،در نتیجه جراحی بسیار تاثیر گذار است . افرادی که تصمیم به جراحی بینی دارند  از  جراح بینی خود در رابطه با  روش انجام جراحی بینی و  مراقبت های بعد از آن سوال می پرسند . توجه به دوران نقاهت بعد از جراحی بینی بسیار پر اهمیت است  ،افرادی که طبق دستورات و تجویزات جراح خود عمل کرده اند ،رضایت بیشتری از نتایج جراحی خود دارند .  تغذیه بعد از جراحی بینی  یک اصل مهم بعد از جراحی  است . یک تغذیه سالم و مطابق با دستورات جراح بینی  می تواند به کوتاه کردن دوران نقاهت کمک کند .

بعد از عمل بینی چه بخوریم

بعد از عمل بینی چه بخوریم

بهتر است تا ۴ ساعت اول  بعد از جراحی بینی از مصرف  غذاهای سفت که نیاز به جویدن  زیاد دارند  خود داری شود . میوه هایی مثل سیب خام ،هویج  و یا  غذاهایی همچون ته دیگ  بعد از جراحی بینی به هیچ وجه توصیه نمی گردد . بهتر است تا جای ممکن از غذاهای نرم مثل برنج و گوشت نرم  استفاده شود . همچنین قرار دادن  مایعات  در رژیم غذایی بسیار پر اهمیت است از جمله  مصرف آب میوه های تازه  کمک کننده است . متاسفانه برخی  باور های غلط  برای  کاهش تورم  بعد از جراحی بینی وجود دارد  به طور مثال مصرف زیاد آب کرفس و آناناس به کاهش تورم  بینی کمک می کند .  باید گفت این ها باور های غلطی است  که در بین افراد وجود دارد  البته مصرف آب کرفس یا آناناس ضرری برای فرد ندارد . بعد از گذشت ۲ تا ۳ روز از عمل بینی  فرد می تواند تغذیه معمولی خود را داشته باشد . اما بهتر است تا جای ممکن  تغذیه ای داشته باشد که از  بروز یبوست در فرد جلوگیری کند  و بعد از گذشت یک تا دو هفته فرد می تواند همانند دوران قبل از جراحی بینی تغذیه خود را داشته باشد .

مصرف دارو بعد از عمل بینی

لازم است تا  طبق دستور پزشک تمام دارو های تجویز شده مصرف گردد .  از مصرف دارو ها به  صورت خودسرانه حتما خودداری کنید .   دکتر محسن زارعی بهترین جراحی بینی گوشتی در تهران برای جلوگیری از درد  بعد از عمل بینی دارو های مسکن تجویز می کند . در صورتی که طبق زمانبدنی مشخص این دارو ها مصرف شوند  فرد دیگر عملا دردی را احساس نمی کند .

از آنجا که جراحی ،سبب گرفتگی بینی می گردد  ،اسپری های  بازکننده بینی همچون فنیل افرین تجویز می شود  با کمک این اسپری های بینی  راه تنفس برای فرد باز می شود .

گاهی  فرد  بعد از ترخیص از بیمارستان  دچار علائمی همچون  تهوع ،تنگی نفس ،تب و بثورات  پوستی می گردد  . اگر این علائم رو به بهبودی نباشد  مراجعه به پزشک از الزامات است .

توصیه می شود در صورت وجود هر گونه درد و تورم شدید بعد از جراحی بینی با پزشک خود مشورت کنید تا بهترین راه درمان را توصیه کند .

برخی از نمونه کار های دکتر محسن زارعی :

درباره نویسنده

پاسخ

پنج × دو =