تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

دکتر محسن زارعی – متخصص گوش و حلق و بینی

تفاوت بینی گوشتی و استخوانی

در حالت کلی بینی افراد کلا به دو دسته تقسیم می شود .بینی گوشتی و استخوانی.

این دو نوع بینی تفاوت های چشمگیری باهم دارند .برای بررسی تفاوت بینی های گوشتی و استخوانی این دو نوع بینی را به طور جداگانه بررسی می کنیم .

تفاوت-بینی-گوشتی-و-استخوانی

معمولا عامل تعیین کننده نوع بینی ضخامت پوست بینی می باشد . بینی های استخوانی پوست ظریف و نازکی دارند در مقابل بینی های گوشتی ،از ضخامت پوست بینی بالایی بر خوردار هستند و پوست کلفتی دارند .

به دلیل آنکه بینی های گوشتی پوست ضخیمی دارند ،اگر پوست سر بینی را بین دو انگشت فشار دهیم از سوراخ های ریز آن چربی بیرون می زند ،در حالیکه در بینی های استخوانی این اتفاق نمی افتد .

چون پوست بینی های استخوانی نازک است در نتیجه جزئیات استخوانی به دلیل نازک بودن پوست از روی پوست کاملا مشهود می باشد .اگر فردی بینی اش دچار شکستگی شده باشد و البته بینی استخوانی داشته باشد ،شکستگی کاملا مشهود و قابل لمس کردن است .بینی های استخوانی از غضروف های قوی تری برخوردار هستند اما در بینی های گوشتی به دلیل کلفت بودن پوست جزئیات استخوانی از زیر پوست قابل دیدن نیست ،این نوع بینی ها از استحکام پایینی برخوردار هستند ،در نتیجه روش جراحی در بینی های گوشتی و استخوانی کاملا متفاوت است . پس از بررسی های جراح بینی و تشخیص نوع بینی،جراح بینی در جراحی بینی های گوشتی نیاز به مهارت های خاص تر می باشد و برای قوی کردن استحکام بینی از پیوند غضروف استفاده می کند ،البته این غضروف معمولا از خود بینی گرفته می شود .

مزیت بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی این است که ،افرادی که دارای بینی استخوانی می باشند از نتیجه جراحی خود راضی هستند در واقع جراح بینی تا حد بالایی می تواند طبق خواسته آن ها پیش برود،همینطور بینی های استخوانی بعد از جراحی بینی تورم و کبودی کمتری دارند و دوران نقاهت برای بیمار بسیار کمتر از بینی های گوشتی می باشد .

با تشکر مدیریت سایت دکتر محسن زارعی جراح بینی

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + هفده =

Call Now Button