جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی تاثیر به سزایی در تغییر ظاهر اشخاص و بالا رفتن اعتماد به نفس آنان دارد .زمانی که در بخش پل بینی برآمدگی وجود داشته باشد به اصطلاح گفته می شود بینی استخوانی است ، با جراحی بینی استخوانی می توان به آسانی مشکلات و برآمدگی روی پل بینی را برطرف نمود ، هزینه جراحی بینی استخوانی بسته به تغییراتی که نیاز است متفاوت می باشد ، خوشبختانه پس از جراحی بینی استخوانی میزان کبودی و ورم ناشی از جراحی بینی نسبت به بینی های گوشتی کمتر می باشد .

ویژگی های بینی استخوانی 

بینی قوزدار ، بینی عقابی و بینی با پوست نازک و دارای بافت ومشهود غضروفی ، دارای فرم خم و شکل منحنی یا زاویه دار است معمولا چنین بینی هایی حاوی پل برآمده بر روی تیغه میانی هستند . حذف شدن پل بینی یکی از متداول ترین علل داوطلب شدن بیماران برای جراحی بینی استخوانی است . قوز بینی استخوانی ابعاد مختلفی دارد و می توان طبق حاد بودن وضعیت بینی ، روش درمانی باز یا بسته را اتخاذ کرد . انتخاب روش جراحی بسته به صلاحدید جراح و متخصص امر است .

یک جراح حرفه ای و با تجربه تنها به جبه زیبایی بینی توجه نکرده  و در وحله اول حفظ عملکرد و کارآیی آن را مد نظر قرار می دهد پس از این مسائل جوانب زیبایی شناسانه را رعایت کرده تا حد امکان جذابیت چهره فرد بالا برود .

علت ایجاد بینی استخوانی 

بینی استخوانی سبب عدم تناسب و عدم زیبایی چهره می شود ، اشخاصی که بینی استخوانی دارند این مشکل علاوه بر سبب رنج و ناراحتی شان می شود ، اعتماد به نفسشان کاهش می یابد ، معمولا در ایجاد بینی استخوانی عواملی نظیر رشد بیش از اندازه غضروف بینی که بسته به عوامل ژنتیک و یا مسائل ارثی ایجادمی شود ، به وجود می آید .

یکی دیگر از عوامل ایجاد غضروف بینی وارد شدن ضربه به بینی است ، اشخاصی که در دوران نوجوانی صدمه به بینی شان وارد می شود بافت غضروفی بینی بیش از اندازه رشد می کند و اندازه استخوان روی پل بینی از اندازه ی نرمال و استاندارد بزرگتر است ، بسیاری از اشخاصی که بینی استخوانی دارند از قوز روی بینی خود بسیار شاکی هستند علت این امر ایجاد شدن تاثیرات نامطلوب ظاهر بینی در چهره آنان می باشد .

جراحی-زیبایی-بینی-استخوانی

با جراحی بینی استخوانی می توان تاثیرات نامطلوبی که برآمدگی روی پل بینی برچهره گذاشته است را برطرف نمود .

ویژگی بینی استخوانی 

بینی های استخوانی معمولا دارای غضروف های سفت همراه با استخوان های محکم می باشند ، بینی های استخوانی تیغه محکمی دارند ، هم چنین این بینی ها دارای پوست نازکی می باشند .

دکتر زارعی بیان می کند بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی سریع تر بهبود می یابد ، دکتر زارعی جراحی بینی استخوانی را با تکنیک های روز دنیا انجام می دهند .

معاینه بینی های استخوانی 

دکتر زارعی قبل از جراحی بینی استخوانی ، بینی را از نظر عوامل ذیل معاینه می کنند :

 • برآمدگی پل بینی
 • شکل
 • اندازه بینی
 • انحراف تیغه میانی
 • ضخامت پوست بینی و…

بهبودی در بینی استخوانی 

زمانی بهبودی سریع تر رخ می دهد که هدف اصلی در جراحی بینی اصلاح و از بین بردن بد فرم بودن استخوان و اصلاح بزرگی بینی باشد ، بهبودی سریع تر انجام می شود تا زمانی که بینی پوست ضخیم با بافت نرم همراه باشد .

دکتر زارعی بیان می کنند که اشخاصی که بینی گوشتی دارند نسبت به اشخاصی که بینی استخوانی دارند باید برای بهبودی و کاهش تورم بینی باید صبورتر باشند ، همه ی اشخاصی که جراحی بینی را انجام می دهند باید نسبت به نتیجه جراحی بینی صبورتر باشند ، قضاوت در خصوص نتیجه بینی باید پس از یکسال انجام شود .

در خصوص نتیجه جراحی بینی باید یکسال صبر کرد ، قضاوت عجولانه و سریع پس از جراحی بینی ممنوع می باشد .

مدت زمان جراحی  بینی استخوانی 

مدت زمان جراحی بینی استخوانی بسته به تغییراتی که در بینی انجام می شود متغییر است معمولا مدت زمان جراحی بینی بین یک الی سه ساعت است ، پس از جراحی بینی شخص مرخص می شود ، اما پس از جراحی بینی باید یکسری نکات را رعایت نماید ، برای اطلاع از این مراقبت ها به مقاله مراقبت های پس از عمل بینی مراجعه نمایید .

 جراحی-بینی-استخوانی

پس از جراحی بینی استخوانی باید به مدت ۷۲ ساعت از مسکن برای کاهش درد استفاده نمایید ، از انجام فعالیت های سنگین ورزشی و روزانه تا یک ماه باید پرهیز نمایید .

بازگشت بینی استخوانی پس از جراحی

یکی از سوالات متداولی که از دکتر زارعی پرسیده می شود ، بازگشت پل بینی پس از جراحی بینی استخوانی است ، دکتر زارعی جراح بینی بیان می کنند پس ازعمل بینی استخوانی به هیچ عنوان امکان بازگشت بینی استخوانی وجود ندارد ، اما به اشخاص توصیه می کنند حتما مراقبت های پس از عمل بینی را انجام دهند تا علاوه بر تسریع در روند بهبودی بهترین نتیجه ممکن را از جراحی بینی بدست بیاورند .

چسب زدن پس از جراحی بینی یکی از نکات مهمی است که باید با دقت خاصی انجام شود .

روش-های-جراحی-بینی

روش جراحی بینی استخوانی 

در جراحی بینی استخوانی جراح بینی معمولا از غضروف و استخوان بینی می کاهد ، دکتر زارعی برای دست یافتن به استخوان بینی در نواحی مشخصی شکافی ایجاد می کند تا به راحتی به غضروف و استخوان بینی دست یابی پیدا کند ، در برخی از موارد برای جراحی بینی استخوانی نیاز است که قوز بینی را سمباده زد.

جراحی بینی به دو روش بسته و جراحی بینی به روش باز انجام می شود. در ادامه به توضیح مختصر هر یک می پردازیم.

روش جراحی بینی به روش بسته

جراحی بینی به روش بسته در واقع اولین روش جراحی بینی  بوده و مدت‌هاست که بسیاری از جراحان پلاستیک بینی از آن استفاده می‌کنند. در این روش برش پوستی بر دیواره بین دو سوراخ بینی ایجاد نمی شود. و تمام برش‌ها از داخل بینی داده می‌شود. مزیت این روش عدم وجود برش پوستی است و عیب آن هم عدم وجود دید مستقیم جراح به ساختار داخلی بینی است.

روش جراحی بینی باز یا OPEN RHINOPLASTY

جراحی بینی به روش باز ،روش جدیدتر جراحی بینی  است. در این روش برش پوستی روی کلوملا داده می‌شود، پوست روی بینی کاملاً به سمت بالا رانده شده جراحی زیر دید مستقیم صورت می‌گیرد. عیب این روش نیاز به برش پوستی کلوملا و تورم بیشتر پس از جراحی نسبت به روش بسته است ولی دید مستقیم جراح حین جراحی، کمک زیاد به حصول نتیجه قابل پیش بینی‌ تر می‌نماید و اصلاح غیر قرینگی ها و کجی بینی برای جراح راحت تر و امکان پذیر تر خواهد بود

انتخاب هر یک از روش های جراحی بینی بستگی به نظر جراح بینی و بعد از آن سلیقه بیمار دارد .

اگر بخواهیم برتری هریک از روش ها را بر دیگری بگوییم ، نمی‌توان گفت کدام یک از انواع روش های جراحی بینی بهتر از دیگری است. جراحان اروپایی بیشتر از روش عمل جراحی بینی بسته و جراحان آمریکایی بیشتر از روش عمل جراحی بینی باز استفاده می‌کنند.

برای رسیدن به بهترین نتیجه ممکن تبحر جراح بینی تاثیر گذار است .

شما عزیزان برای مشاهده نمونه کار جراحی بینی استخوانی می توانید به بخش گالری عکس ها مراجعه نمایید .

نمونه کار جراحی بینی استخوانی در گالری عکس ها

شما عزیزان اگر بینی استخوانی دارید و قصد جراحی بینی استخوانی را دارید بهتر است به بخش گالری سایت مراجعه نمایید تا نمونه کارهای دکتر زارعی در خصوص جراحی بینی استخوانی را مشاهده نمایید .

هزینه جراحی بینی

عوامل مختلفی در هزینه جراحی بینی تاثیر گذار هستند از جمله تغییراتی که نیاز است درجراحی بینی انجام شود ، نوع بینی ،نوع پوست بینی ، داشتن و یا نداشتن پولیپ بینی و …، با توجه به اینکه فاکتورهای مختلفی در هزینه جراحی بینی تاثیر گذار هستند به شکل دقیق نمی توان بیان کرد هزینه جراحی بینی استخوانی چقدر است .

استفاده از چسب بعد از جراحی بینی استخوانی

استفاده از چسب بعذ از جراحی زیبایی بینی به افراد توصیه می شود . استفاده از چسب در کاهش ورم ناشی از جراحی بینی استخوانی بسیار موثر می باشد .حتی بعد از گذشت مدت زمان معین بیمار باید در طول شب چسب بینی را استفاده کند . در بینی های استخوانی نسبت به بینی های گوشتی مدت زمان استفاده از چسب بنا به تشخیص جراح بینی کمتر می باشد .

استفاده از چسب در دو هفته اول بعد برداشت اسپیلنت  روش مفیدی می باشد. در صورتی که چسب موجب ایجاد حساسیت های پوستی در جراحی زیبایی بینی شود ،استفاده از چسب متوقف می شود و فرد باید از کرم های هیدروکورتیزون ۳ بار در روز استفاده کند تا مشکل خارش و التهاب برطرف شود.

اگر در خصوص انجام جراحی بینی استخوانی سوالی دارید حتما به بخش سوالات متداول جراحی بینی استخوانی مراجعه کنید و یا این مقاله را کامل مطالعه کنید.

سوالات متداول جراحی بینی استخوانی

انجام ورزش خای سبک برای بیمار بلامانع می باشد .بهتر است از ورزش های سنگین و ورزش هایی که به تنفس بیشتری احتیاج دارند و یا در آنها احتمال وارد آمدن ضربه به بینی وجود دارد ،در ماه های اول بعد از جراحی بینی استخوانی خودداری شود.

 • آیا بعد از انجام جراحی بینی استخوانی نیاز به رعایت کردن رژیم غذایی خاصی می باشد؟

باید گفت در این مورد برای بیمار محدودیتی وجود ندارد ،فقط بهتر است خصوصا در ماه های اول بعد از جراحی طبخ غذای خود را تغییر دهد و مقداری نرم  غذا آماده شود که نیاز به جویدن زیاد نداشته باشند.

 • ورم وکبودی ناشی از جراحی بینی استخوانی برای بهبود چقدر زمان نیاز دارد؟

ورم و کبودی بعد از جراحی بینی برای بهبود به زمان نیاز دارد ،که این نیز امری طبیعی می باشد.البته مدت زمان بهبودی و از بین رفتن کبودی ناشی از جراحی بینی استخوانی نسبت به جراحی بینی گوشتی کمتر می باشد.

جراحی-بینی-استخوانی

 • آیا احساس گرفتگی و پری بینی طبیعی می باشد؟

بینی متورم شده و همچنین التهاب ایجاد شده در بینی مقداری راه عبور هوا را کمتر کرده است.چیزی خارجی در بینی شما وجود ندارد و تنها به دلیل ورم بینی،شما احساس پری در بینی خود دارید.

 • استفاده از چسب بینی تا چه زمانی پیشنهاد می گردد؟

جراح بینی در رابطه با نحوه چسب زدن و مدت زمان آن با بیمار به طور کامل صحبت می کند ،زیرا مدت زمان روند بهبودی در افراد مختلف متفاوت می باشد .

اما استفاده از چسب در ماه های اول جراحی بینی ضروری می باشد.

جراحی ترمیمی بینی استخوانی

 جراحی ترمیمی بینی

در بعضی از جراحی های زیبایی بینی، ممکن است که بیمار از نتایج جراحی بینی خود راضی نباشد. این عدم رضایت غالباً ۶ ماه بعد از جراحی در فرد ایجاد می شود که این اشتباه است. به گفته دکترمحسن زارعی باید برای دیدن نتایج جراحی بینی حداقل یکسال از جراحی بگذرد. در صورتی که این زمان گذشت می توان تصمیم گرفت که بینی نیاز به  جراحی ترمیمی دارد یا خیر.

جراحی-ترمیمی-بینی-استخوانی

دکتر زارعی همچنین معتقد هستند که جراحی ترمیم بینی با جراحی اولیه بینی تفاوت چندانی ندارد و باید برای ترمیم به یک پزشک ماهر و متخصص مراجعه شود.

 جراحی ترمیم بینی استخونی

جراحی ترمیم بینی به منظور جراحی ثانویه و برای بهبود نتیجه نامطلوب جراحی اولیه انجام می شود. این جراحی از دشوارترین جراحی های پلاستیک می باشد. پس باید در انتخاب جراح ترمیم بینی حساسیت خاصی داشت.

جراحی ترمیم بینی به دو صورت انجام می شود که به شرح ذیل است.

 • در روش اول فرد از ظاهر کلی بینی بعد از جراحی راضی است ولی نیاز به اصلاح جزئی در ظاهر، برای فرد رضایت بخش تر می باشد. در این نوع از جراحی با اصلاح کوچکی نتیجه جراحی قابل قبول خواهد بود. برای مثال برآمدگی کمی بر روی پل بینی مانده و یا روی نوک بینی، لبه آشکاریمنرنمب آشکاری بسیار کوچک ظاهری بینی را تحت تأثیر قرار داده است.
 • در روش دوم نیاز به بازسازی بینی برای بهبود نتیجه ضعیف جراحی اولیه می باشد. این جراحی به مراتب سخت از روش اول می باشد. زیرا جراحی زیبایی بینی ناموفق و یا از نظر بیمار ویرانگر بوده است. فرد بعد از مشاهده نتیجه بد جراحی اولیه بعد از چندین سال اقدام به جراحی مجدد می کند. زیرا ظاهری ثانویه بینی فرد از ظاهر اولیه به مراتب بدتر و باعث کاهش اعتماد به نفس در فرد می شود. دلایل زیادی برای عدم موفقیت جراحی زیبایی بینی وجود دارد. از جمله مواردی که ممکن است در حین جراحی اتفاق بیوفتد می تواند خطای تخصصی و تکنینکی در زمان جراحی بینی دانست. تجربه و مهارت جراح بینی از ایجاد مشکلات در حین جراحی جلوگیری می کند.

بهترین جراح بینی استخوانی

جراحی بینی استخوانی از پرطرفدار ترین  جراحی های زیبایی است. همچنین این نوع از جراحی از مهمترین جراحی های زیبایی است، چون باعث ایجاد تغییرات در ظاهر بینی می شود به همین منظور در انتخاب جراح بینی باید دقت کافی را داشت تا بتوان نتیجه مطلوبی را بعد از جراحی بینی داشت. از جمله سوالاتی که از دکتر محسن زارعی به عنوان بهترین جراح بینی استخوانی پرسیده می شود، که بهترین جراح بینی استخوانی  چه ویژگی هایی دارد؟ در این مقاله به توضیح ویژگی های بهترین جراح بینی استخوانی می پردازیم.

زارعی

  نحوه انتخاب بهترین جراح بینی استخوانی

 • از بهترین ویژگی های یک جراح بینی استخوانی این است که در وهله اول بتواند اعتماد کافی را در بیمار خود برای انجام جراحی بینی ایجاد کند.
 • دارای تبحر و مهارت در انجام جراحی بینی باشد.
 • سابقه درخشان در جراحی بینی استخوانی داشته باشد.
 • رضایت ۱۰۰ درصدی بیماران را بعد از جراحی بینی داشته باشد.
 • نمونه کار های جراحی بینی استخوانی داشته باشد.
 • صعه صدر در خصوص پاسخ دادن به سوالات متقاضی جراحی بینی داشته باشد.
 • راهنمایی و توضیحات کامل در خصوص نحوه کامل جراحی بینی را به بیمار دهد.
 • از آخرین اطلاعات و علوم در خصوص جراحی بینی داشته باشد و از این اطلاعات استفاه کند.
 • یک جراح بینی خوب باید بتواند همزمان از علم و هنر برای انجام جراحی بینی استفاده کند.
 • از فین کردن به مدت ۳ ماه بعد از انجام جراحی بینی جدا خوددرای کنید زیرا باعث خونریزی می شود.

اقدامات-بعد-از-جراحی-بینی-استخوانی

اقدامات بعد از جراحی بینی استخوانی

به گفت دکتر زارعی بعد از انجام جراحی بینی استخوانی به منظور رسیدن به نتیجه مطلوب، باید یک سری اقدامات را انجام داد. این اقدامات عبارتند از :

پس از انجام جراحی بینی، تا جای ممکن سر خود را خم نکنید. همچنین به مدت دو هفته برای استراحت در هنگام دراز کشیدن، از چند بالش استفاده نمایید تا سرتان بالا تر از سطح بدن قرار گیرد.

 • به مدت دو روز بعد از جراحی بینی استخوانی، از کمپرس سرد برای کاهش از کبودی و تورم استفاده شود. همچنین برای کاهش درد بسیار موثر است.
 • به منظور جلوگیری از احتمال خونریزی از خم شدن، بلندکردن وسایل سنگین و انجام فعالیت های سنگین اجتناب کنید. زیرا انجام هر کدام باعث افزایش گردش خون و فشار خون می شود و خونریزی را تشدید می کند.
 • بعد از جراحی بینی، بینی تان را از خوردن هر گونه ضربه و آسیب محفوظ نگه دارید.
 • دو ماه بعد از انجام جراحی بینی به دلیل حساس بودن پوست، از قرار گیری در مقابل نور آفتاب اجتناب کنید. در صورت رفتن به زیر نور آفتاب از کرم های مناسب ضد آفتاب استفاده کنید.
 • به مدت ۲ ماه از قرار گیری در مقابل حرارت و سرمای مستقیم به بینی اجتناب کنید.
 • به مدت یک هفته بعد از جراحی بینی از نفس کشیدن با بینی خودداری کنید زیرا، میزان ورم را ممکن است افزایش دهد.
 • بعد از انجام جراحی بینی باید مراقب پانسمان بینی خود بوده و در صورتی که شل شد، سریعا به جراح بینی خود مراجعه کنید.
 • از دستکاری و خاراندن بینی باید پرهیز شود. چون ممکن است باعث عفونت، خونریزی و یا تغییر شکل بینی شود.
 • در صورتی که درون بینی و یا اطراف سوراخ های بینی زخم های دلمه بسته ایجاد شد، با هیدروژن پراکسید و یا آب اکسیژنه شستشو دهید.
 • در صورتی که برای جراحی بینی تان از نخ بخیه های جذبی استفاده شده است، آن را روزی ۴ بار با هیدروژن پراکسید شستشو دهید. همچنین می توانید از آکوافور و یا وازلین برای نرم کردن بخیه ها استفاده کنید. برای مرطوب کردن بخیه های داخل سوراخ های بینی می توانید از آکوافور استفاده کنید. البته اول با هیدروژن پراکسید داخل بینی و بخیه ها شستشو داده شود سپس کمک گوش پاک کن اقدام به چرب کردن بینی با آکوافور کنید. این کار باید ۴ بار در روز انجام شود.

 

 شما عزیزان می توانید تمامی سوالات خود را در خصوص جراحی بینی ، جراحی بینی گوشتی و جراحی زیبایی گوش با ما در میان بگذارید :

شماره ی تماس : ۲۲۸۸۸۵۷۵

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زارعی

برخی دیگر از خدمات دکتر زارعی :

جراحی بینی استخوانی

جراحی بینی فانتزی و نیمه فانتزی

جراحی گوش

راه های ارتباطی با دکتر زارعی :

کانال تلگرام

پیج اینستاگرام

برخی از نمونه کارهای دکتر محسن زارعی

درباره نویسنده

2 thoughts on “جراحی بینی استخوانی

 1. سحر - شهریور ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۰:۱۱ ق.ظ

  سلام سوالی داشتم بینی من قوز شدیدی داشت جراحی انجام دادم دو سال پیش ولی الان احساس می کنم یه مقدار قوز دوباره برگشته . مگه بینی گوشتی ام برمی گرده؟؟؟ شما ترمیم انجام میدید ؟

  پاسخ
 2. سمیرا - آبان ۱۴, ۱۳۹۷ در ۱۲:۴۲ ب.ظ

  سلام دکتر کارای بینیتون واقعا حرف نداره من الان نمونه کارهاتونو دیدم خیلی خوشم اومد

  پاسخ

پاسخ

سیزده + 17 =

Call Now Button