جراحی شکستگی بینی

جراحی شکستگی بینی

شکستن بینی، از آسیب های شایع در استخوان صورت است. مهمترین مواردی که باید مد نظر داشت زمان و روش جا انداختن می باشد.

شیوع شکستگی

شکستن بینی بیشتر در آقایان اتفاق می افتد و این آمار دو برابر در بانوان می باشد. شایع ترین سن  شکستگی بینی در آقایان بین 15 تا 30 سالگی است. آسیب به صورت بر اثر شکستگی بینی در بیماران جوانتر، باعث جا به جایی بیشتر و شکستگی بزرگتر در استخوان بینی می شود. در بیماران مسن تر به دلیل شکننده بودن استخوان ها، خرد شدن استخوان شایع تر است.

 طبقه بندی شکستگی بینی

شکستگی بینی به دو دسته طبقه بندی می شود

  • شکستگی کناری: از شایع ترین نوع شکستگی بینی است. این نوع از شکستگی بر اثر وارد شدن نیروی زیاد به کنار بینی، موجب فرورفتگی یک سمت بینی و برآمده شدن سمت دیگر بینی می شود.
  • شکستگی از رو به رو: این نوع از شکستگی بینی کمتر دیده می شود. در این نوع از شکستگی باید نیرویی با انرژی زیاد از بالا به بینی وارد شود. در این حالت پل بینی فرو رفته می شود و تغییر شکل ظاهری مشخصی را به وجود می آورد.

جراحی-شکستگی-بینی

تشخیص بینی شکسته

تشخیص شکستگی بینی بسته به میزان آسیب، تورم و تغییر شکل بینی بر اثر آسیب، 2 تا 4 روز پس از آسیب انجام می شود.

زمان جا انداختن بینی شکسته

به دلیل تورمی که بر اثر آسیب در بافت های نرم بینی و اطراف آن به وجود می آید، درمان اولیه محدود می شود. بین 5 تا 10 روز پس از آسیب بینی، استخوان های بینی تا حدودی جوش می خورد و این باعث ایجاد مشکل در حرکت دادن بینی می شود. برای ثابت شدن استخوان بینی در افراد بالغ و جوانتر ، 2 تا 3 هفته زمان لازم است که در کوکان این زمان به یک چهارم کاهش می یابد. جراح بینی باید زمان مناسب را برای جا انداختن استخوان شکسته بینی بسته به سن بیمار انتخاب کند تا بهترین نتیجه را در برداشته باشد.

 روش جراحی بینی شکسته

برای جا انداختن بینی شکسته دو روش وجود دارد که به شرح زیر است

جا انداختن بسته

از روش های درمانی استاندارد بیشتر شکستگی های بینی است. در این روش بسته به محل جا انداختن، نوع و وسعت شکستگی، وضعیت عمومی بیمار و امکانات درمانی می­توان به صورت سرپایی و یا با بستری در بیمارستان جراحی بینی صورت می­ گیرد.

پس از جا انداختن شکستگی بینی، داخل بینی پانسمان می شود و روی بینی گچ گرفته می شود. پانسمان 5 روز بعد از جراحی برداشته می شود.

جا انداختن باز

این روش وقتی مورد استفاده قرار می گیرد که با وجود جا انداختن بینی، تغییر شکل و انسداد بینی باقی مانده است. به همین منظور پس از بلند کردن پوست و جا به جا کردن استخوان ها و انتقال به جای مناسب، استخوان ها را ثابت می کنند. در جا انداختن باز شکستگی بینی ، می توان بنا به درخواست بیمار جراحی زیبایی بینی هم انجام شود که 3 تا 6 ماه بعد از آسیب این جراحی، توسط جراح بینی انجام می شود.

خدمات دکتر محسن زارعی جراح بینی

جراحی زیبایی گوش

جراحی بینی

جراحی بینی استخوانی

با تشکر مدیریت سایت دکترمحسن زارعی جراح بینی

درباره نویسنده

پاسخ

1 + 14 =