جراحی پولیپ بینی

دکتر محسن زارعی – متخصص گوش و حلق و بینی

 جراحی پولیپ بینی

جراحی پولیپ بینی یکی از جراحی های بینی است که برای رفع ایرادات داخلی بینی انجام می شود. ممکن است این جراحی قبل از جراحی زیبایی بینی نیز انجام شود. در افرادی که دارای پولیپ بزرگ در بینی هستند باید جراحی پولیپ بینی انجام دهند.

جراحی-پولیپ-بینی

نحوه انجام جراحی بینی

در جراحی پولیپ بینی، نیازی به انجام بی هوشی نیست. در این نوع از جراحی هیچ گونه برشی به بینی زده نمی شود.برای انجام جراحی پولیپ بینی از آندوسکوپ استفاده می شود. آندوسکوپ را از سوراخ های بینی وارد می کنند تا جراح بینی به راحتی بتواند داخل بینی را مشاهده کرده و اقدام به جراحی پولیپ بینی کند. برای خارج کردن پولیپ بینی از ابزار های مخصوصی استفاده می شود. بعد از انجام جراحی پولیپ بینی، جراح بینی با سرم شروع به شستشوی داخل بینی می کند تا کاملا تمیز شود. با این کار احتمال عفونت بعد از جراحی کاهش داده می شود.

در آخر بعد از انجام جراحی پولیپ بینی، جراح با پارچه های مخصوصی بینی را می بندد. زمان انجام جراحی پولیپ بینی به شرایط و اندازه پولیپ های بینی فرد بستگی دارد ولی به طور متوسط 30 دقیقه زمان می برد.

 مراقبت های بعد از جراحی پولیپ بینی

در برخی از افراد، بینی دارای تعداد زیادی پولیپ و یا بزرگ است. دوره استراحت و درمان این افراد نسبتاً طولانی است. ممکن است فرد بعد از جراحی پولیپ بینی نیاز به مصرف مسکن داشته باشدکه بهتر است برای مصرف مسکن به دکتر مراجعه کنید و یا اطلاع دهید. برای بهبود 5 روز استراحت کافی است.

مراقبت ها

  • در صورت اینکه خونریزی بینی بعد از جراحی داشتید، با دستمال تمیز اقدام به تمیز کردن آن نمایید. در صورت شدید بودن خونریزی به جراح مراجعه کنید.
  • بعد از جراحی برای جلوگیری از عفونت، به طور مداوم سینوس ها باید با سرم های شستشو، ضدعفونی شود.
  • از خم کردن سر خود، جدا خودداری کنید
  • از انجام فعالیت های سنگین خودداری کنید زیرا با افزایش ضربان قلب احتمال تورم رگ های خونی داخل بینی زیاد می شود.
  • از مصرف دخانیات تا بهبودی کامل اجتناب کنید.

درمان پولیپ بینی

پولیپ بینی

پولیپ بینی به ورم های گوشتی نرمی که داخل بینی ایجاد می شود گفته می شود. این پولیپ ها به رنگ های خاکستری و یا زرد رنگ بوده و بسیار شایع هستند. در افراد متفاوت میزان پولیپ هم متفاوت است و اندازه های متغیری دارد.

درمان پولیپ بینی

از افراد برای درمان پولیپ بینی خود راه های درمانی متفاوتی  مانند دارویی و یا جراحی را امتحان می کنند.

دارو های مورد استفاده برای درمان پولیپ موضعی و یا قرص است.

درمان-پولیپ-بینی

درمان دارویی پولیپ بینی

  • استفاده از قطره‌های استروئیدی بینی برای درمان پولیپ اولین پیشنهاد است. این قطره حاوی دارو های استروئیدی است که التهاب بینی را کاهش داده و مشکلاتی که براثر پولیپ بینی به وجود آمده بر طرف می کند. میزان اثرگذاری این دارو ها بین یک الی دو هفته می باشد و برای تکمیل دوره درمان باید بین 4 تا 6 هفته از این دارو استفاده شود.
  • در بعضی از مواقع لازم است تا برای درمان پولیپ بینی از قرص های استروئیدی نیز استفاده کرد. این دارو برای کاهش التهاب بوده و حدود یک هفته تجویز می شود. این قرص در کوچک شدن پولیپ ها موثر است. برای افزایش اثر گذاری این قرص باید همراه اسپری یا قطه های استروئیدی موضعی استفاده شود.

درمان با جراحی پولیپ بینی

در صورتی که مصرف دارویی برای فرد موثر نباشد، و بزرگ بودن پولیپ ها مشکلاتی را ایجاد کرده باشد نیاز به جراحی پولیپ بینی است.

پولیپکتومی

این روش شامل برداشتن پولیپ ها با انجام جراحی و استفاده از وسایل مخصوص جراحی می باشد. جراحی پولیپ بینی از راه سوراخ های بینی انجام می شود و با توجه به شرایط بیمار بی حسی موضعی یا بی هوشی کامل انجام می شود. برای انجام جراحی بینی  از ابزار های متفاوتی برای اندوسکوپ بینی استفاده می شود.

روش‌های انجام پولیپکتومی

در اکثر افرادی که نیاز به جراحی پولیپ بینی  است، سیمی در اطراف پایه پولیپ قرار داده می شود. در ادامه با عبور جریان برق ضعیف پولیپ بریده شده و رگ های خونی که در حال خونریزی هستند، سوزانده می شود.

EMR

در افرادی که دارای پولیپ های بزرگی هستند برداشتن پولیپ سخت تر است. به همین دلیل از روش EMR یا برداشتن مخاط از اندوسکوپ استفاده می شود. در این روش با تزریق مایع به جداره های زیر پولیپ، باعث دیده شدن پولیپ ها می شود. در ادامه  می توان به راحتی پولیپ ها را با انجام جراحی برداشت.

 برخی دیگر از خدمات دکتر زارعی جراح بینی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زارعی جراحی بینی

با تشکر مدیریت سایت دکتر زارعی جراحی بینی

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک + 4 =

Call Now Button