درمان التهاب بینی

درمان التهاب بینی

 درمان التهاب بینی  چیست ؟ آیا التهاب بینی می تواند عامل تورم و ورم بینی گردد ؟  علائم و راه های درمان التهاب بینی چیست ؟ در این مقاله دکتر زارعی  جراح بینی  تمام راه های پیشگیری و درمان از  التهاب  بینی را بیان می کنند . اگر شما هم مشکوک به التهاب بینی هستید  و  اطلاعی در رابطه با درمان آن ندارید بهتر است مقاله زیر را مطالعه فرمایید .

درمان التهاب بینی

درمان التهاب بینی

از انجایی که سرماخوردگی  ممکن است  بر اثر ارگانیسم های مختلف  ایجاد شود ،علائم بالینی یکسان نیستند . در نوع شایع ،یک مرحله  پیش در آمد  خشک با علائم  سر تاسری  وجود دارد ،از  جمله لرز  و احساس سرما (که به طور  متناوب  با احساس گرما  همراه است )، سر درد ،ضعف ،از دست دادن  اشتها ،احتمالا  درجه حرارت زیر تبی ،اما اغلب  یک درجه حرارت بالا  در اطفال  و نیز  خارش ، سوزش و  احساس خشکی  در بینی و گلو  و آذردگی  بینی . مخاط  بینی معمولا  رنگ پریده  و خشک است .  التهاب بینی در مرحله نزله  معمولا چند ساعت  بعد شروع می شود  که با ترشحات آبکی ،انسداد بینی از دست دادن موقت حس بویایی ،تو دماغی  شدن صدا و تشدید  علائم سرشتی  همراه است .  مخاط بینی  به رنگ قرمز پر رنگ ،متورم  و با ترشح  زیاد است .  پس از چند روز ،بیماری  به یک مرحله  موکوسی تغییر می کند .  علائم سرتاسری  شروع به بهبود می کنند ،ترشحات ضخیم می شوند ،حس بویایی  بهبود می یابد  و علائم  موضعی  به تدریج  فروکش می کنند .  بهبود  بیماری در عرض  یک هفته حاصل می شود .  مدت علائم  بالینی سرماخوردگی ،یا رینوسینوزیت  ویروسی ، طبق تعریف کمتر از ۱۰ روز است .

عفونت باکتریایی ثانویه ممکن است  روی دهد . پس از ان  ترشحات  به رنگ سبز – زرد  در می آیند  و بیماری کندتر  بهبوئد می یابد . رینوسینوزیت غیر ویروسی  متناوب  حاد  با  افزتیش مدت  علائم بالینی  به بیش از ۱۰ روز  و کمتر از ۱۲ هفته همراه است .

بیماری زایی التهاب بینی

عفونت بر اثر  یک رینوویروس  ایجاد می شود .  بیش از ۱۰۰  نوع متعلق  به گروه  پیکورناویروس  جداسازی  شده اند .  همچنین بیماری ممکن است  بر اثر  ویروس های مختلف  دیگر نیز روی دهد . دوره کمون رینوویروس ۱ تا ۳ روز است . بیماری توسط  قطرات  عفونی منتشر  و با سرد  شدن بدن تشدید می گردد .

دکتر محسن زارعی جراح بینی و متخصص گوش ،حلق و بینی در این مقاله در رابطه با راهکارهای درمانی و تشخیصی کیست و سینوس در ناحیه گردن صحبت می کنند ،شما می توانید برای تماس و مشاوره با شمار های زیر تماس بگیرید .:۰۲۱۲۲۸۸۸۵۷۵۰۲۱۲۲۸۸۸۵۷۶

تشخیص التهاب بینی

در اغلب موارد ،ابتدا  روشن نیست  که یک آبریزش بینی ، علامت  اولیه  یا علامت  همراه  یک عفونت  ویروسی شدید  است .

تشخیص های افتراقی

در بیشتر موارد ،این کار  فقط  بعد از  گذشت چند روز میسر  است . تشخیص های افتراقی  مشتملند  بر  مرحله اولیه  یک اگزانتم  حاد ، رینیت آلرژیک یا وازوموتور ،سیفلیس  مادرزادی  و دیفتری  بینی .

درمان التهاب بینی

هیچ درمانی برای علت  پایه ای وجود  ندارد . درمان  علامتی مشتمل است  بر قطره بینی  ضد احتقان  یا دآروی  خوراکی ضد احتقان ،آنتی  بیوتیک ها  فقط برای  عفونت باکتریایی  ثانویه لازم هستند  و کشت  و تست  های حساسیت  باید قبلا  انجام شوند . در صورت لزوم ،بخور دادن ،درمان با لامپ های مادون قرمز ،مسکن  ها و استراحت  در بستر باید تجویز شود .

پیشگیری از التهاب  بینی

هر چند هیچ مدرک علمی وجود ندارد  که پیشگیری  امکان پذیر است ،اقداماتی  برای ارتقا سلامت  عمومی ممکن است  مفید باشند . اینها مشتملند  بر ارتقا  مقاومت عمومی  بیمار با  استفاده از حمام  های سونا ، رژیم های درمانی ،آب درمانی ، شرکت  در ورزش ها ،تجویز  ویتامین C و رعایت  سختگیرانه  بهداشت  فردی ، به ویزه در تماس  با اطفال  کم سن و سال .

آدنویید کتومی  ممکن است  در اطفال  لازم باشد . واکسیناسیون  علیه رینوویروس ها  هنوز میسر نیست ،اما واکسن  های ضد آنفلوانزا  وجود دارند .

تظاهرات بالینی

اینها مشتملند  بر خارش در بینی ، انسداد بینی ،حملات عطسه و یک ترشح  شفاف  و آبکی  بینی . همچننی بیمار ممکن است  احساس گرفتگی و آزردگی  در تمام سر ، کونژونکتیوت احتمالی ، بی حالی ،تب  موقت ،علائم خود مختار ،احتمالا  ناتوانی در کار کردن و هیپوسمیا یا آنوسمیای  موقت  داشته باشد .

برخی دیگر از خدمات دکتر زارعی جراح بینی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زارعی جراحی بینی

درباره نویسنده

پاسخ

12 − ده =