راه های پیشگیری از ورم بینی

دکتر محسن زارعی – متخصص گوش و حلق و بینی

 راه های پیشگیری از ورم بینی

بینی بر اثر کوچکترین ضربه یا  انجام جراحی بینی به تورم دچار می شود و این امر کاملا طبیعی است. تورم بينى، در جراحی بینی بر اثر دستکارى پوست، استخوان يا غضروف و يا برش پوست ایجاد می شود و در افراد بسته به ضخامت پوست بينى، نوع بينى و ميزان دستکارى بينى حين جراحیزيبايى متفاوت است.

مراحل زیر توضیحی برای ورم های ایجاد شده بعد از جراحی می ­باشد:

  • تا یک هفته اول بعد از جراحی بینی توسط متخصص، التهاب و تورم در اطراف بینی مشاهده می شود. این تورم همراه با گرم شدن و کبودی و در همان نقاط همراه است. لمس کردن این نقاط همراه با درد است.
  • تا شش هفته بعد از عمل جراحی بافت­های بینی در مرحله تشکیل کلاژن می باشد و بینی نسبت به درد حساسیت کمتری نشان می دهد. با این حال باید کاملا مراقب بینی خود در برابر آسیب ها بود زیرا به شدت آسیب پذیر است. در تمام این مدت باید از چسب های مخصوص بینی به منظور نگه داری از بینی استفاده کرد. وظیفه این چسب ها کاهش فاصله بین استخوان و پوست، به منظور جلوگیری از تشکیل کلاژن اسکار در ناحیه های عمل شده می باشد.
  • بین شش ماه تا یکسال بعد از عمل به دلیل از بین رفتن به مرور کلاژن ها، ورم بینی کاهش میابد و شما می توانید نتیجه جراحی را مشاهده کنید.

کاهش-تورم-بعد-از-جراحی-بینی

روش­ هایی برای کاهش تورم بینی

بالا نگه داشتن سر

سر را به کمک بالشت تا زاویه30 تا 45 درجه بالا نگه دارید. تا دوهفته بعد از عمل این کار کمک می­کند تا بینی شما کمتر ورم­کند.

کمپرس سرد

به مدت 3روز بعد عمل از کمپرس سرد استفاده کنید. البته هر یک ربع یک بار کمپرس را بردارید و بعد دوباره بگذارید.

دوری از گرما و حرارت

به مدت3روز بعد عمل استفاده از کمپرس­گرم و یا قرار گرفتن زیر دوش آب­گرم و همچینن قرار گرفتن در مجاورت هوا و وسایل گرما توصیه نمی شود.

 رعایت رژیم غذایی

بعداز جراحی استفاده از مواد شور و دارای نمک توصیه نمی شود. در این مدت برای نوشیدن راحت تر مایعات از نی استفاده نکنید.

فعالیت شدید و استراحت

تا 2 هفته پس از جراحی از انجام هرگونه ورزش های سنگین و فعالیت­ های زیاد اجتناب کنید. زیرا باعث تجمع خون در صورت و بینی و در نتیجه تورم می شود. برای کاهش تورم می توانید پیاده روی آرام را داشته باشید.

خدمات دکتر محسن زارعی جراح بینی

جراحی زیبایی گوش

جراحی بینی

جراحی بینی استخوانی

با تشکر مدیریت سایت دکترمحسن زارعی جراح بینی

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یازده + یک =

Call Now Button