سوراخ شدن تیغه بینی

دکتر محسن زارعی – متخصص گوش و حلق و بینی

سوراخ شدن تیغه بینی :

تیغه میانی بینی ساختاری است که کانال های سمت راست و چپ در داخل و خارج بینی را از هم مجزا می کند . تیغه میانی حاوی بافت غضروفی در ناحیه خارجی و حاوی بافت استخوانی در ناحیه داخلی است . جدا شدن کانال ها و راه های هوایی راست و چپ عملکرد بینی را بهبود بخشیده و حس بویایی و تنفس را متوازن و متعادل می سازد. پیدایش مشکلات ساختاری در این تیغه باعث بروز مشکلات و ناهنجاری هایی در عمل تنفس و حس بویایی می شود از مشکلات ساختاری تیغه بینی می توان به سوراخ شدن تیغه بینی اشاره کرد . بنا بر علل مختلفی این مشکل به وجود آمده که راهکار درمانی تخصصی را می طلبد .

سوراخ شدن تیغه بینی

علل سوراخ شدن تیغه بینی :

  • در صورت بروز سوانح و حوادث و اعمال ضربه به تیغه بینی ممکن است خونریزی داخلی این ناحیه منجر به تجمع لختگی و لهیدگی تیغه بینی  شده که به علت بروز مشکل در خونرسانی ، تیغه بینی تحلیل رفته یا سوراخ شود .
  •  اعمال جراحی ناشایست : به دلیل اشتباهات پزشکی در جراحی بینی یا مراقبت های نادرست پس از جراحی زیبایی بینی یا جراحی سپتوپلاستی ، آناتومی داخلی بینی به هم خورده و سوراخ و حفره در تیغه بینی ظاهر شود .
  • ابتلا به بیماری های مرتبط : برخی بیماری ها همچون رماتیسم و گرانولوماتوز همچون جذام و وگنر ممکن است به بافت های بدن آسیب شدید وارد کرده و آنها را تحلیل کند که سوراخ شدن تیغه بینی تحت چنین بیماری هایی محتمل است .
  • سایر علل : آسیب رسانی به دلیل دستکاری مداوم بینی ، خشک شدن داخل بینی ، سوزاندن کوتر به دلیل جلوگیری از خونریزی های ناخواسته و برخی دیگر از دلایل ناشناخته از این دسته اند  .

نشانه های سوراخ شدن تیغه بینی :

مهم ترین و متداول ترین نشانه های این مشکل عبارتند از : گرفتگی و انسداد راه های تنفسی و بویایی ، مواد مترشحه با بوی متعفن ، خونریزی ، تغییر شکل بینی ، تنفس صدادار که عموما با صدای سوت همراه است.

درمان :

درمان اولیه شامل چرب کردن بخش های داخلی به کمک پمادهای تجویزی پزشک که موجب نرم شدن بافت های داخلی بینی و مخاط این حوزه می شود . همچنین این کار کاهش خشک شدن بینی را به همراه آورده و از خونریزی های ناخواسته و انباشته و متراکم شدن ترشحات بینی جلوگیری می کند .

درمان جراحی : برای مسدود کردن سوراخ به وجود آمده در تیغه بینی ، راهکارهای جراحی متفاوتی موجود است که اولین روش منتقل نمودن دو لایه مخاطی در دو سوی بینی بوده و با پیوند زدن غضروف و مواد سنتتیک ، مابین لایه های مخاطی ، درمان انجام می شود . بهره گیری از آندوسکوپ و روش آندوسکوپی برای جراحی بسته نیز بسیار کارآمد و موثر است . می توان طی جراحی بینی ، از پروتز های مناسب استفاده کرده و آنها را در نقاط آسیب دیده جایگذاری نمود به این طریق سوراخ تیغه بینی به راحتی بسته می شود .

با تشکر مدیریت سایت دکتر زارعی

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =

Call Now Button