فیلم عمل سپتوپلاستی

دکتر محسن زارعی – متخصص گوش و حلق و بینی

فیلم عمل سپتوپلاستی

سپتوپلاستی روش جراحی است که جهت صاف نمودن تیغه ی بینی استفاده می شود.تیغه ی بینی در حالت متعادل باید در وسط بینی قرار بگیرد.چنانچه تیغه ی بینی به یکی از دو حفره منحرف شده باشد ،آن حفره باریک مانع جریان هوا است و جلوی عبور هوا را می گیرد.در این حالت در بیشتر اوقات ،حفره مجاور نیز گشاد می شود.

سپتو-پلاستی

چه زمانی نیاز به انجام سپتوپلاستی می باشد؟

جراحی سپتوپلاستی می تواند به دلایل مختلفی انجام شود.در بهترین حالت دیواره ی بینی در خط مرکزی بینی قرار گرفته است تا،جریان هوا در هر دو طرف آن یکسان باشد.با این وجود ممکن است در برخی افراد دیواره ی بینی به یک سمت انحراف داشته باشد .دیواره ی منحرف می تواند باعث ایجاد مشکلات تنفسی و گاهی بروز نشانه های دیگری همچون خون دماغ شود.

اگر فردی علائمی مانند انسداد راه هوایی بینی را داشته باشد،می تواند جراحی اصلاح انحراف دیواره ی بینی را داشته باشد.

مراحل جراحی

قبل از انجام جراحی بررسی هایی مانند آندوسکوپی و یا سی تی اسکن ممکن است برای جراح بینی ضروری باشد.این جراحی تحت بی هوشی عمومی صورت می گیرد.چون انحراف موجود در بینی به خاطر قسمت اضافه ی غضروف می باشد ،در سپتوپلاستی مقداری از غضروف اضافی باید بریده شود.جراح بینی از سوراخ های بینی برشی در روی تیغه بینی ایجاد می کند،تا به غضروف و به قسمت های اضافی غضروف برسد.بعد از بیرون آوردن قسمت های اضافی استخوان و غضروف ،تیغه ی بینی با تیوب ها،تیغه ها و بخیه سرجایش محکم می شود.

مراحل بعد از جراحی

معمولا بعد از جراحی،ممکن است بینی تا حد قابل توجهی ورم و کبود شود.گاهی جراح بینی در داخل بینی از پانسمان استفاده می کند تا خون را به خود جذب کند.همینطور درون بینی را با گاز پانسمان فشرده شده،تا چند روز پر نگه می دارند که این پانسمان تامپون می گویند.

بهتر است برای پیشگیری از عفونت های پس از جراحی سپتوپلاستی بیمار مصرف آنتی بیوتیک و داروهای تجویزی پزشک در برنامه بیمار گنجانده شود.

توصیه می شود بیمار به هنگام خواب از دو بالش استفاده کند و سر خود را بالاتر از بدن قرار دهد،این امر تا یک هفته اول پس از جراحی بینی ضروری است.استفاده از کمپرس های خنک برای کم شدن تورم پوست در روز های اول نیز بسیار کمک کننده خواهد بود.

با تشکر مدیریت سایت دکتر محسن زارعی جراح بینی

0 دیدگاه

یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

12 + دوازده =

Call Now Button