ورم گردن نشانه چیست

ورم گردن نشانه چیست

ورم گردن نشانه چیست ؟ کدام توده در گردن می تواند خطرناک شود ؟ آیا شما هم تا به حال  تورم در ناحیه گردن خود را تجربه  کرده اید ؟ در این مقاله در رابطه با انواع توده های گردن  و درمان ورم غدد لنفاوی گردن صحبت می کنیم . توصیه می کنیم مقاله زیر را مطالعه کنید .

تورم  یا ترشح  در ناحیه گردن  که بر اثر  از میان  رفتن ناقص  بن بست  ها یا  شکاف های  حلقی  در دوران  جنینی ایجاد می شود . نود و پنج  درصد  از بقایای  مادرزادی  دومین بن بست  حلقی  یا شکاف  برانکیال منشا می گیرد ،اگر چه  منشا دقیق جنینی آن  مورد اختلاف  است ( احتمالا  و رو  شدن ناکامال یا  بافت نا به جا )

دکتر محسن زارعی جراح بینی و متخصص گوش ،حلق و بینی  در این مقاله در رابطه با راهکارهای درمانی و تشخیصی کیست و سینوس در ناحیه گردن صحبت می کنند ،شما می توانید  برای تماس و مشاوره با شمار های زیر تماس بگیرید .:۰۲۱۲۲۸۸۸۵۷۵۰۲۱۲۲۸۸۸۵۷۶

اپیدمیولوژی ورم گردن

ناشایع هستند . کیست های برانکیال  شایع ترین  عارضه  از این نوع  هستند  که اغلب  در دهه  سوم زندگی  تظاهر می کنند  و تنوع  چشمگیری دارند . فیستول  و سینوس  معمولا در کودکان بروز می کند .

شرح حال بیمار

بیمار از تورم  در سطح جانبی  گردن شکایت دارد . اندازه این  تورم ممکن است  با گذشت زمان  تغییر کند  و این توده  اغلب بدون  درد است  مگر انکه  ملتهب  یا عفونی  شود که  در این صورت  دردناک  و قرمز  می شود . سینوس یا فیستول  به صورت  گود افتادگی  در گردن  تظاهر می کند  که ترشح  موکوسی  یا چرکی – موکوسی دارد .

معاینه بیمار

در صورت وجود کیست ،توده ای در عمق  عضله  استونوکلید وماستوئید   و در محل  اتصال یک سومم  فوقانی  و دو سوم تحتانی آن وجود دارد .

در لمس ،تورم اغلب تخم مرغی ،صاف  و محکم است یا ممکن است  در مراحل  اولیه نسبتا نرم  و مواج باشد و نور  از آن عبود کند . ۲ درصد  موارد  دو طرفه است .  سوراخ های خارجی سینوسی که در مقالات پیشین در رابطه با علائم عفونت سینوس    صحبت شد ،فیستول  برانکیال  در محل  اتصال  یک سوم  میانی  و تحتانی  لبه قدامی  عضله  استرنوکلید وماستوئید  قرار دارد .

ناودان هایی در ناحیه گردن  که به شکاف های برانکیال موسوم هستند و لابه لای  آن ها قوس  های برانکیال  قرار دارند  در هفته پنجم ایجاد می شوند . نخستین شکاف به صورت  سوراخ شنوایی  خارجی باقی می ماند  ،اما باقی شکاف ها  به طور طبیعی  از میان می روند  . در صورت  باقیماندن  دومین شکاف ،ممکن است کیست ،فیستول  یا سینوس  تشکیل شود .  کیست با اپی تلیوم سنگفرشی  یا تنفسی پوشیده شده است  و حاوی  تجمع مایعی  کدر  محتوی  اجزای  اپی تلیومی  و کریستال های  کلسترون  است .

در بر خی از این کیست ها  بافت لنفاوی  نیز وجود دارد . فیستول  برانشیال  از میان شریان های  کاروتید  داخلی  و خارجی ،در بالای  عصب  هیپوگلوسال  و در زیر  عصب  گلوسوفارنژیال عبور می کند  و در بخش  خلفی  حفره  لوزه  در حلق  دهانی  خاتمه می یابد .

ورم گردن نشانه چیست

ورم گردن نشانه چیست

بررسی ها

بررسی با کمک تصویر برداری

برای مشاهده کیست ها  متخصص گوش ، حلق و بینی می تواند  از سونوگرافی  یا سی تی اسکن  بهره بگیرد .

بررسی با کمک FNA

برای افتراق  کیست  برانکیال  از متاستاز به غدد  لنفاوی گردنی  در افراد مسن تر (مانند  متاستاز سرطان تیروئید  و سرطان  موکواپیدرموئید  غدد بزاقی  که ممکن است  حاوی جز  کیستیک  بارزی باشد ) به کار می رود .

عوارض

عفونت ،آبسه کیست برانکیال ،آسیب عصبی در هنگام  جراحی ،خارج کردن  ناکامل  یک سینوس  یا مجرای فیستول .

لازم به ذکر است که با خارج کردن کیست  به طور کامل  بیمار بهبود می یابد . اگر سابقه  عفونت وجود داشته باشد ،میزان عود بیشتر  می شود .

درمان

جراحی توسط متخصص گوش ، حلق و بینی

درمان این ضایعات  عبارت است از ، خارج کردن کیست و هر گونه سینوس  یا مجرای  همراه  با آن با جراحی .  این کار  اغلب  با استفاده  از یک  برش عرضی  در گردن انجام می شود .  عضله پلاتیسما هنگام  عمل ،برش داده می شود  و عضله  استرنوکلیدوماستوئید  به عقب کشیده می شود  تا دسترسی  به کیست  امکان پذیر شود .  سپس کیست  با تشریح  کند دقیق ،همراه  با شناسایی اعصاب  و احتیاط برای  آسیب نرساندن  به آن ها (به ویژه  عصب  هیپوگلوسال  و عصب فرعی نخاعی )خارج میشود . آبسه کیست برانکیال باید ابتدا تخلیه  شود  و برای  از بین  بردن  عفونت پیش از خارج  کردن کیست به بیمار آنتی بیوتیک تجویز شود .

برخی دیگر از خدمات دکتر زارعی جراح بینی :

منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم

با تشکر مدیریت سایت دکتر زارعی جراحی بینی

درباره نویسنده

پاسخ

هفت + هشت =

Call Now Button